Ha nyaralás, akkor vízpart, és ez sok magyarnak a legközelebbi tengert, az Adriát jelenti, ahol még októberben is elég meleg a víz a fürdéshez. E tengerparton három ország osztozik: Horvátországon túl Montenegró és Albánia is.
Albánia az utóbbi 10 évben hihetetlen mértékű átalakuláson ment át. A korábban eléggé zárt ország – csak szervezett csoportok léphettek be – megnyitotta kapuit, kiépítette a tengerparti üdülőhelyeket, csodás luxusszállodák százait húzta fel. És hogy ezek meg is teljenek turistákkal, nagyon kedvező áron kínálják a szolgáltatásokat. A megközelítés sem okoz gondot: Budapestet Tiranával olcsó repülőjárat köti össze, onnan helyi vonattal vagy busszal juthatunk le a tengerpartra, de természetesen autóval is mehetünk.
Albániában érdemes kirándulásokat is tenni, akár a partról is, mert változatos, hegyvidékekben, tavakban, fenyvesekben és pálmafákban is gazdag a táj. Tiranával kezdhetjük az ismerkedést, hiszen eleve ide érkezik a repülőgép, vagy a menetrend szerinti buszjárat. Az albán főváros utcaképét még mindig az 50-es 60-as évek szocialista építési stílusa határozza meg, bár a fejlődés szemmel látható. Ami meglepő az idegenek számára: meglehetősen élénk az éjszakai élet, és a legtöbben olaszul is beszélnek, az angol sokkal kevésbé elterjedt. Sok a magánvállalkozás, a kisboltok, büfék, vendéglők az év minden napján nyitva tartanak, késő éjszakáig, ez a nyaralóhelyekre is vonatkozik.
Az Albán Riviéra
A tengerpart kb. 360 km hosszú, két legnagyobb városa az északi Durres, és a Korfu szigetével szemben fekvő déli Saranda. Durresben amfiteátrum, nemzeti park, és fehér homokos strand várja a látogatókat. Az Albán Riviéra az ország délnyugati részén, Vlore településtől egészen a görög határig húzódó partszakasz. Az Albán Riviéra gyöngyszeme Saranda, a legnagyobb tengerparti település. A folyton nyüzsgő városban van a legszebb tengerparti sétány, innen közvetlen kompjárattal elérhető a görögországi Korfu szigete is.
Ksamilt az „albán Maldív-szigeteknek” is nevezik, Sarandatól 12 km-re. A várossal azonos nevű strand egy csoda szép azúrkék, sekély vizű öbölben terül el, ahol mesterségesen kialakított homokos partot találunk, így ez a nyaralóhely a gyermekkel utazók számára is ideális választás lehet. Sarandából is, Ksamilból is könnyen megközelíthető az UNESCO kulturális világörökségének része: Butrint, a gyönyörű helyen fekvő római romváros.
Ugyancsak világvédett Gjirokastra, a hegyek között megbúvó, hangulatos kisváros. A közelben magasodó Gjera-hegy lábánál, egy folyóvölgyben fekszik. A városka fölé magasodó XVIII. századi fellegvár uralja a városképet. Szűk, kanyargós, macskaköves utcákkal átszőtt óvárosa húsz éve szerepel az UNESCO világörökségi listáján, mint „a szépen megőrzött oszmán kori városok egy ritka példája”. Érdemes egy egész napot rászánni a kirándulásra, mert hagyományos, palakővel fedett boltíves kőházai, és macskaköves utcái sajátos légkört adnak a városnak. 200 lakóház és a XVII . században épült bazár áll védettség alatt. A helyiek sokszor népviseletben mennek az utcára, spontán kórusokba verődnek és előkerül egy-egy hangszer is. A boltokban, piacokon népművészeti tárgyakban gyönyörködhetünk. Enver Hodzsa szülőháza ma néprajzi múzeumnak ad otthont. Közel 300 éves a bektási imaház, a Szent Miklós templom és a mecset is.
Tippek, információk
Albánia nem tagja az EU-nak. Vízumkötelezettség nincs, a pénznem Lek (kb, 3,80 Ft), de az eurót elfogadják.
Megközelítés: a legrövidebb és legolcsóbb fapados repülővel (irányonként 8960 Ft-tól). Közúton kb. 1000 km, útvonaltól függően, de 4 határon is át kell kelni.
Árszínvonal: alacsony. Utazási irodával repülőjegy, transzfer, szállás****-os szállodában egy hétre, all inkluzív ellátással 203 000 Ft-tól. Csak szállás ***-os hotelben 17 000 Ft-tól/2 fő