Ritka év a magyar filmnek: a 83. Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon egyszerre három magyar rendező új filmje kap világpremiert. Reisz Gábor, Horvát Lili és Mundruczó Kornél alkotásai szeptember elején kerülnek a Lidóra – az utóbbi kettőben világsztárok is szerepelnek.

Mikor és hol?

A 83. Velencei Nemzetközi Filmfesztivál 2026. szeptember 2. és 12. között zajlik a Lido di Veneziában; a fesztivál igazgatója Alberto Barbera.

Reisz Gábor: Földszint

Reisz Gábor új filmje, a Földszint a Venezia Spotlight szekcióban szerepel. A szereplők között ott van Tompa Ádám, Józsa Bettina, Bacskó Tünde, Crespo Rodrigo és Znamenák István. A producer Berkes Juli, a gyártó a Proton Cinema.

Aki nem jut ki Velencébe, annak sem kell sokat várnia: a film magyar mozipremierje októberben lesz.

Horvát Lili: Jegyzeteim a Marsról

Horvát Lili első angol nyelvű filmje, a Jegyzeteim a Marsról a Giornate degli Autori – vagyis a Venice Days – nyitófilmje lesz. A főszerepekben Mackenzie Davis és Rupert Friend látható, az operatőr Maly Róbert.

A magyar bemutató a jelenlegi tervek szerint télen várható.

Mundruczó Kornél: Place to Be

Mundruczó Kornél Place to Be című filmje a versenyprogramon kívül szerepel a fesztiválon. A szereposztás önmagában is figyelemre méltó: Ellen Burstyn, Taika Waititi és Pamela Anderson is játszik benne.

Mundruczó a Telexnek adott nagyinterjúban több folyamatban lévő projektjéről is beszélt: említette a By The Sea című filmjét Amy Adamsszel, amely a 2026-os Berlinale versenyprogramjában szerepelt, valamint két készülő munkát – egy grúz nyelvű filmet Sztálin fiatalkoráról és egy thrillert Kate Hudson és Ana de Armas főszereplésével. A beszélgetésben arról is szót ejtett, mennyire másképp működik a pénz mint mérce az amerikai és az európai filmiparban.

Egy negyedik magyar szál

A magyar jelenlét ennél is szélesebb: az Orizzonti szekcióban szerepel a Tesztpálya című rövidfilm, Lydia Cornett rendezésében, magyar koprodukcióban.

Miért számít ez?

Három nagyjátékfilm egyetlen A-kategóriás fesztiválon ritka a magyar filmnek – különösen úgy, hogy mindhárom más közeget céloz: Reisz a hazai közönséget, Horvát Lili az angol nyelvű piacot, Mundruczó pedig a nemzetközi produkciós vonalat. A velencei szereplés egyben a következő díjszezon nyitánya is.

Az őszi magyar mozibemutatókról itt írtunk részletesen.